понедељак, 22. децембар 2008.

ФАМА / Фестивал аматерске монодраме 02

ФАМА / Фестивал аматерске монодраме 02
ПОЗИВ ЗА ПРИЈАВЉИВАЊЕ
Београд, 27 - 29. март 2009.
Организатор: Театар АКУД „Лола“, Београд
Театар АКУД „Лола“ из Београда покренуо је 2008. године Фестивал аматерске монодраме ФАМА.
ФАМА представља монодрамска сценска остварења у извођењу позоришних аматера из Србије и региона Западног Балкана - бивше Југославије. Фестивал даје подстицај позоришном аматеризму и промовише умеће аматерских глумаца свих генерација, неговање савременог драмског и књижевног стваралаштва на српском и другим јужнословенским језицима у региону, и унапређење језичке и говорне културе у уметности и јавном говору.
Фестивал приказује остварења која акцентују умеће глумца и говорну културу, без обзира на продукциона улагања и услове. Могуће је укључивање и невербалних представа (пантомима, театар покрета, ликовни театар, и друго) у извођењу једног глумца.
Фестивал позива позоришне аматере из свих крајева и говорних подручја Балкана - бивше Југославије: Хрватска, Босна и Херцеговина, Србија, Црна Гора, Косово, а може укључити и остварења на другим јужнословенским језицима, под условом да је превод обезбеђен, или да праћење представе није условљено вербалном комуникацијом.
Фестивал ће трајати 3 дана, а програм ће обухватити 2 радионице са професионалним драмским уметницима из региона, 2 презентације рада у настајању, 1 видео пројекцију познате монодраме, до 6 представа у конкуренцији по избору Селектора, праћене разговорима за округлим столом, и 1 гостујућу монодраму која се изводи током заседања фестивалског жирија. Жири чине 3 члана: два професионална драмска уметника из региона и један члан Управног одбора АКУД Лола. Публика бира најбољу представу која добија Награду публике фестивала ФАМА гласањем на гласачким листићима. Све награде су немонетарне и додељују се у виду дипломе или плакете.
Програм се одржава на сцени Театра Лола у оквиру Академског културно–уметничког друштва „Лола“.
!!! Пријављивање се врши до 02. марта 2009. слањем пријавног обрасца на е-маил адресу: anita.zdravkovic@sbb.co.yu и suncica.milosavljevic@gmail.com
Снимак представе доставити на ДВД формату на адресу: АКУД Лола, Ресавска 11, 11000 Београд, Србија са назнаком: За фестивал ФАМА.
Заинтересовани уметници могу преузети пријавни образац на сајту АКУД Лола www.kudlola.org.yu а за додатне информације могу се јавити организатору Фестивала на телефон +381 (0)11 32 33 002.
ДОБРОДОШЛИ НА ФЕСТИВАЛ ФАМА 02 !!!

субота, 29. новембар 2008.

Јавна расправа о Нацрту закона о региналном развоју

Под радним називом „Ка закону о регионалном развоју“ у понедељак 1. децембра у Ужицу почиње јавна расправа о Нацрту закона о региналном развоју која ће трајати до 5. марта 2008. године.

Основни циљеви које доноси Нацрт Закона о регионалном развоју јесу одрживи развој кроз подстицање привредног развоја, смањење регионалних диспаритета, смањење негативних демографских кретања, развој економије засноване на знању, развој конкурентности, успостављање правног и институционалног оквира за планирање и координирање развојних активности, као и подстицање међуопштинске, међурегионалне, прекограничне и међународне сарадње.

Текст Нацрта закона је урађен у складу са европским стандардима регионалне политике. Активна политика регионалног развоја подразумева убрзани развој и опоравак неразвијених и снажан подстицај даљем развоју развијених делова земље. Пракса у другим европским земљама је показала да се најбољи резултати остварују када се одлучивање о развојним приоритетима пренесе на локални и регионални ниво. Асоцијације општина и осталих парнера на регионалном нивоу имаће важну улогу у развоју свог региона и подизању стандарда грађана.

Закон о регионалном развоју и његово спровођење омогућиће Србији да у наредном периоду изгради и ојача институције, и припреми се за ефикасно коришћење предприступних фондова за регионални развој, а касније и структурних фондова ЕУ.

Након јавне расправе коначан текст Нацрта закона о регионалном развоју биће упућен на разматрање Влади Србије.

Mинистарство економије и регионалног развоја је позвало све представнике локалних заједница, регионалних развојних агенција, представнике регионалних привредних комора, као и представнике стручне јавности да се укључе у рад и дају своје примедбе, предлоге и сугестије.
Корисни линкови:

Министарство за људска и мањинска права: Позив за сарадњу невладиним организацијама

Министарство за људска и мањинска права позива све заинтересоване невладине организације које се баве људским правима и које су регистроване на територији Републике Србије да због успостављања званичне сарадње са Министарством за људска и мањинска права доставе попуњен приступни образац који се налази на интернет страни (wеб сајту) Министарства за људска и мањинска права: www.ljudskaprava.gov.rs, као и решење о упису у Регистар организација и удружења грађана до 15.12.2008. године.

Попуњени образац и поменуту документацију треба доставити препорученом поштом или лично преко писарнице Управе за заједничке послове Републичких органа, на следећу адресу:

Влада Републике Србије
Министарство за људска и мањинска права
Булевар Михајла Пупина 2
11070 Нови Београд
(обавезно са назнаком која се наводи испод адресе Министарства:
Министарство за људска и мањинска права – за сарадњу са невладиним организацијама)

Уколико имате нека питања можете се обратити на следећу е-маил адресу: nvo@ljudskaprava.gov.rsОва адреса је заштићена од робота. Потребан вам је Јава-скрипта да би сте је видели. .

среда, 26. новембар 2008.

Јавна расправа о нацрту Акционог плана за реализацију Стратегије развоја телекомуникација у Републици Србији у периоду од 2006-2010. године

Министарство за телекомуникације и информационо друштво покреће јавну расправу о нацрту измењеног и допуњеног Акционог плана за реализацију Стратегије развоја телекомуникација у Републици Србији у
периоду од 2006-2010. године. Јавна расправе се покреће ради прибављања мишљења стручне и шире јавности у вези са сагледавањем потреба и приоритета развоја сектора телекомуникација до 2010. године.
Предмет расправе
Предмет јавне расправе је нацрт измена и допуна Акционог плана за реализацију Стратегије развоја телекомуникација у Републици Србији у периоду од 2006-2010. године (верзија 21 од 25.11.2008.).
Овде можете преузети текст Нацрта Акционог плана: http://www.mtid.gov.rs/upload/documents/Akcioni%20plan%20v21.pdf
Распоред активности
25. новембар 2008.
Објављивање нацрта измена и допуна Акционог плана на вебсајту МТИД и почетак јавне расправе.
Друга недеља децембра 2008.
Регионални округли столови у Београду, Новом Саду и Нишу.
(тачне локације и датуми биће прецизирани и објављенина вебсајту до 2. децембра 2008.)
15. децембар 2008. Крај јавне расправе
19. децембар 2008. Објављивање коначног текста предлога Акционог плана на вебсајту МТИД.
25. децембар 2008. Усвајање Акционог плана на седници Владе Србије.

Начин спровођења јавне расправе
Коментаре и сугестије у вези са предметом јавне расправе сви заинтересовани могу слати, искључиво у писаном облику, на е-маил адресу komentari@mtid.gov.rs, факсом на број 011/20-20-059 или поштом на адресу: Министарство за телекомуникације и информационо друштво, Маршала Бирјузова 3-5, 11000 Београд (са назнаком „Јавна расправа – за кабинет министарке“).
Сваки коментар мора да садржи контакт податке подносиоца (најмање пуно име, број телефона и е-маил адресу).
Сви коментари и прилози који стигну путем електронске поште биће објављени на веб сајту МТИД. Сви коментари и прилози који стигну путем факса и поште биће скенирани и објављени на веб сајту МТИД.
Записници и/или аудио снимци дискусија на округлим столовима биће објављени на вебсајту МТИД.
Сви поверљиви подаци у вези са датим коментарима морају бити издвојени у посебан документ - анекс. Анекси са поверљивим подацима неће бити објављивани на вебсајту МТИД, али ће бити објављен податак о томе да је уз коментар послат анекс са поверљивим подацима.
Конкретни коментари и сугестије у вези са предметом јавне расправе не могу бити означени као тајни и не могу бити део анекса са поверљивим подацима.
МТИД задржава право да не објави у целини или делимично недоличне или неисправно послате коментаре, али може објавити податак о томе да су такви коментари примљени.
Особа за контакт испред МТИД у вези са спровођењем ове јавне расправе је Слободан Марковић, специјални саветник министарке
(slobodan.markovic@mtid.gov.rs, 063/387-260, http://www.mtid.gov.rs/code/navigate.php?Id=884)

понедељак, 24. новембар 2008.

Jавна расправа поводом предлога нацрта Стратегије развоја социјалне политике Општине Смедеревска Паланка за период 2009.-2013.

Дана 26.11.2008.г. (среда) са почетком у 18 часова у Великој сали СО Смедеревска Паланка одржаће се јавна расправа поводом предлога нацрта Стратегије развоја социјалне политике Општине Смедеревска Паланка за период 2009.-2013.
Стратегија развоја социјалне политике Општине Смедеревска Паланка је значајан документ којим се унапређују услови за даљи развој социјалне политике и социјалне заштите наших суграђана.
Укупне промене политичког, привредног и вредносног система и неповољна демографска кретања, довела су до нарушене социјалне равнотеже нашег друштва. Последице тих негативних кретања су велики пораст незапослености, сиромаштва и социјалног раслојавања и повећана угроженост деце, немоћних и старијих људи, услед смањених могућности породице и друштва да оствари своју заштитну улогу.
Основни циљ нове социјалне политике је ефикасан систем социјалних трансфера и задовољавања основних потреба грађана који је у функцији заштите људских права. У циљу реализације реченог председник Општине Смедеревска Паланка је донео решење којим је започета реализација израде Стратегије развоја социјалне заштите Општине Смедеревска Паланка која је после детаљне анализе и сагледавања свих релеватних чињеница прерасла у Стратегију развоја социјалне политике Општине Смедеревска Паланка.
Циљ Стратегије је развијање интегралне социјалне заштите Општине у којој социјални актери на ефикасан начин користе постојеће и развијају нове ресурсе путем доступних, квалитетних и разноврсних услуга, ради очувања и побољшања квалитета живота рањивих и маргинализованих појединаца и група, оспособљавања за продуктиван живот у заједници и предупређења зависности од социјалних служби.
У конципирању основних праваца развоја систему социјалне заштите Општине пошло се од:
  • сагледавања актуелних потреба;
  • анализе постојећег стања;
  • достигнутог степена развоја;
  • уочених проблема и недостатака;
  • примене националних и међународних стандарда и препорука.
Резултат реализације пројекта је документ Стратегија развоја социјалне политике Општине Смедеревска Паланка у коме су представљени основни правци деловања до краја 2013. године. Општина Смедеревска Паланка и Партнерска група која је документ израдила препознали су потребу да се стратешки размишља о наредном периоду и да се поставе жељени оквири у области социјалне политике. Израдом Стратешког плана стварају се могућности да се услуге развијају плански, у складу са идентификованим потребама корисника на различитим нивоима, на основу доброг познавања и дефинисања приоритетних потреба и постојећих ресурса.
Обзиром на ограничена буџетска средства којима општина располаже Стратегија, као оквир деловања, омогућава да се јасније и прецизније утврде приоритети деловања и усмере активности ка дефинисаним циљним групама и корисницима услуга.
Због својих универзалних вредности и опште користи за грађане реализација ове стратегија развоја требала би да буде независна од политичких промена у локалној власти.
Стратегија развоја социјалне политике је направљена према актуелним и доступним подацима и приоритетима, који су дефинисани у времену њеног доношења, али у њеној реализацији могуће је мењати поједине сегменте и прилагођавати их потребама грађана, јер она представља стратешки оквир деловања у наредном периоду.
Материјали за овај састанак су јавно доступни на интернет адреси http://srsz.wikispaces.com/predlognacrtastrategije.
На јавној расправи су следећа два документа:
  • Предлог нацрта Стратегије развоја социјалне политике Општине Смедеревска Паланка за период 2009.-2013.
  • Предлог нацрта Одлуке о утврђивању стратешких и приоритетних циљева и мера развоја социјалне политике општине Смедеревска Паланка за период 2009-2013. године
Сви предлози и сугестије могу да се доставе и пре састанка на е-маил адресу пројекта osp.srsz@gmail.com.
Додатне информације могу да се добију и путем телефона 026/321-001 локал 112.

Линк ка тексту саопшетња са прилозима је следећи.

среда, 19. новембар 2008.

Oбукa о програмирању општинске инфраструктуре и СЛАП 2.0 информационом систему

ИПА програм представља важан извор финансирања за општине у Србији које желе да развију своју инфраструктуру. На конференцији коју су 28. октобра 2008. године у Сава центру организовали подпредседник Владе за европске интеграције, Министарство финансија и Стална конференција градова и општина (СКГО), господин Божидар Ђелић, подпредседник Владе за европске интеграције, истакао је колико је важно да општине постану проактивне у развијању стратегија за развој локалне инфраструктуре, идентификацији пројеката који би испуњавали критеријуме за кофинансирање у оквиру ЕУ ИПА програма, као и подношењу пројектне документације у СЛАП базу података како би добиле приступ овим фондовима.
Како би помогао у што бржем остваривању постављених приоритета МИСП пројекат ће пружити неопходну помоћ и подршку свим општинама, и то у:
(i) Идентификацији пројеката јавне инфраструктуре који испуњавају критеријуме да буду финансирани у оквиру ИПА програма и
(ii) Одређивању приоритета у интересној сфери њихових пројеката, како би им се шансе за добијање ЕУ донација увећале
У периоду од 10-11. децембра 2008. године, МИСП пројекат ће уз подршку СКГО, организовати дводневну обуку о програмирању општинске инфраструктуре и СЛАП 2.0 информационом систему. На дводневној обуци ће општинским службеницима, између осталог, бити представљени:
(i) СЛАП 2.0 систем и како унети податке о пројекту у систем,
(ii) Који су важни фактори за добијање већег броја бодова за пројекте унешене у СЛАП,
(iii) Методологије за израду развојних стратегија општинске инфраструктуре и одређивање приоритетних пројеката,
(iv) Различите националне стратегије за локалну инфрастуктуру у оквиру кључних министарстава, посебно МЕРР, МПШВ и МЖСПП,
(v) Различите националне и међународне изворе финансирања који би се могли користити уз ИПА кофинансирање.
Овим путем Вас позивамо да пошаљете вишег представника Ваше општине да присуствује организованој обуци. Број места је ограничен и потврда регистрације ће првенствено бити заснована на редоследу пријављивања. МИСП покрива трошкове организације обуке и материјала, док су општине саме одговорне за обезбеђивање смештаја за експерта кога пошаљу на дводневну обуку која ће бити одржана у Београду.
Уколико је општина заинтересована да учествује у горепоменутој обуци попуњени регистрациони формулар пошаљите до 1. децембра 2008. на адресу sbabic@misp-serbia.rs , или путем фаx-а на: 011/ 308 92 73 .
За све додатне информације можете контакитрати Сању Бабић, Менаџерку за односе са јавношћу МИСП Програма, 063/ 509-427
Такође, било би добро да на регистрационом обрасцу наведете најприоритетније инфраструктурне пројекте које желите да развијете у својој општини, као и име и презиме особе која це у има Васе општине бити задужена за СЛАП 2.0 информациони систем. Студије случаја које ће бити представљене на обуци покушаће да дају информације релевантне за ове приоритетне пројекте.
На бази информације са сајта СКГО
Користан линк http://www.misp-serbia.rs/

понедељак, 10. новембар 2008.

Семинар „Приправност и одговор на инциденте у профитном и непрофитном сектору“


Семинар
ПРИПРАВНОСТ И ОДГОВОР НА ИНЦИДЕНТЕ
У ПРОФИТНОМ И НЕПРОФИТНОМ СЕКТОРУ

Центар за анализу ризика и управљање кризама са седиштем у Београду, организује дводневни семинар на тему: „Приправност и одговор на инциденте у профитном и непрофитном сектору“.

Циљ семинара

Циљ семинара је упознавање са принципима система интегралног управљања ризицима, са нагласком на елементе командовања, контроле, координације и кооперације у кризним ситуацијама.

У оквиру предавања ће бити презентовани примери најбоље праксе управљања информацијама и система раног упозорења. Садржај предавања је прилагођен потребама јавних служби и делатности, али и разних организација у јавном и приватном сектору у циљу превенције инцидената који имају потенцијал да угрозе њихов опстанак, раст и развој.

Тематске области семинара биће реализоване путем предавања и дискусија у оквиру група.

Програм семинара обухвата следеће тематске целине:

  • Правни оквир за приправност и одговор на инциденте (30 мин)
  • Преглед међународних стандарда у области безбедности и заштите (30 мин)
  • Приправност на инциденте на националном и међународном нивоу (45 мин)
  • Приправност на инциденте и управљање континуитетом операција (IPOC-менаџмент) (120 мин)
  • Пре инцидента: процена претње, анализа ризика, анализа утицаја, превенција, приправност
  • За време инцидента: инцирање одговора, мере упозорења, командовање и контролаl, управљање информацијама, основне мере за наставак операција
  • После инцидента: унапређење мера за наставак операција, управљање опоравком, научене лекције
  • Приправност на инциденте и управљање континуитетом операција (IPOC) као надлежност организација које су прве у линији реаговања
  • Одговор на инциденте (60 мин)
  • Управљање информацијама у одговору на инцидент (60 мин)
  • Системи и процедуре раног упозорења (60 мин)
  • Студије случаја (120 мин)

Број и структура полазника

Семинаром је предвиђена едукација до 20 полазника. Намењен је запосленима у индустрији и профитном сектору, као и запосленима у јавним службама и делатностима који се баве проценама претњи и ризика од значаја за интегрално управљање пословима безбедности и заштите у организацијама, пре и када се деси инцидент, односно несрећан случај.

Предавач
Предавач на семинару је дипл. инж. Ernst-Peter Döbbeling, руководилац Групе C4 Техничког комитета Међународне организације за стандардизацију (ISO TC 223 “Социјетална безбедност”), члан Противпожарне асоцијације Немачке (DFV) и члан Међународног истраживачког центра за елементарне честице (CERN).
Организационе напомене

Семинар ће се одржати 26. и 27. новембра 2008. године, са почетком у 9h, у просторијама Дома културе Студентски град, ул. Бул. Зорана Ђинђића 179, Н. Београд.

Рок за пријављивање је 24.11.2008. године, до када је потребно извршити уплату у износу од 8.000.00 динара на име котизације, на рачун број: 265-1650310000113-64 код Rajfaizen банке, A.D. Novi Beograd.

По завршетку семинара, учесници добијају сертификат Центра за анализу ризика и управљање кризама.

Пријаву за семинар, сагласно обрасцу пријаве, треба слати на (мејл) адресу: caruk06@gmail.com, или на телефакс број 011/26 99 302.

За све детаљније информације молимо Вас да се обратите на број телефона: 064 47 61 144. Особа за контакт: Бојана Вукадиновић. Додатне информације о семинару биће доступне и преко сајта Центра: www.caruk.org.yu.

недеља, 9. новембар 2008.

БЕСПЛАТАН КУРС из области управљања пројектима!!!

Удружење грађана перФОРМ из Београда, покреће пројекат под називом Едукација за Џ, намеравајући да организује бесплатне курсеве из разних области, с циљем да се београдској, а касније и широј српској популацији пренесу у пракси примењива знања.
У првој фази пројекта, У.Г.перФОРМ ће путем Интернета организовати бесплатан курс из области управљања пројектима за 30 полазника. Услов за пријаву на конкурс је поседовање рачунара и Интернет конекције, као и поседовање општих знања из Интернета, MS Word-a и Excel-а.
Курс је намењен предузетницима, физичким лицима која обављају неку привредну делатност, власницима и запосленима у малим и средњим предузећима, као и руководиоцима пројеката у невладиним организацијама, и свима који сматрају да им знање које стекну кроз овај курс може помоћи у обављању свакодневних послова.
Циљ курса је да се полазници оспособе да фино и оперативно планирају своје пројекте, односно, пословне и организационе подухвате, користећи се методама мрежног планирања, гантограмског и хистограмског приказивања пројеката и методама оптимизације времена, ресурса и трошкова на пројекту.На крају одслушаног курса, полазник полаже завршни испит који се састоји од два задатка. Први задатак односи се на изналажење времена трајања пројекта, оптимизацију времена, ресурса и трошкова на пројекту. Други задатак се односи на израду пројектног плана на задату тему.Након успешно положеног испита полазнику се гарантује да је добио знање, да је успешно савладао и разумео методологију управљања пројектима, као и да је стекао у пракси применљива знања из ове области.Ми не дајемо сертификат, ми дајемо знање! Бесплатно!Поред подразумеваних обавеза на курсу, полазници се обавезују да попуне два анкетна упитника. Један на почетку курса, и други на крају успешно положеног завршног испита. Пријаве за конкурс слати до 15.11.2008. на емаил. perform.ngo@gmail.com. Пријава треба да садржи:
  1. Име и презиме полазника
  2. Датум, месец и годину рођења
  3. Емаил адресу полазника
  4. Звање
  5. Занимање
  6. Држава/место
  7. Образложење, зашто желите да похађате овај курс?

Конкурси: 1. за мониторинг пројеката и 2. за промоцију волонтерског рада младих

Министарство омладине и спорта је расписало два нова конкурса. Првим конкурсом се жели подстицање укључивања удружења грађана у мониторинг пројеката усмерених ка реализацији циљева Националне стратегије за младе. Други конкурс је усмерен на давање подршке пројектима удружења грађана који су усмерени ка промоцији волонтерског рада младих и друштвеном вредновању рада волонтерских удружења и њихових чланова који се баве волонтерским радом.

У складу са Уредбом о утврђивању Програма о распореду и коришћењу средстава за програме и пројекте у области омладинске политике у 2008. години ( ,,Службени гласник РС“, број 26/08 од 14.03.2008. године )

расписује

КОНКУРСЕ

за програме и пројекте у области омладинске политике :

1. Конкурс за укључивање удружења грађана у процес мониторинга пројеката који су усмерени ка реализацији циљева планираних Националном стратегијом за младе. Рок за достављање предлога пројеката је 15 . новембар 2008. године.

2. Конкурс за пројекте усмерене ка промоцији волонтерског рада младих и друштвеном вредновању рада волонтерских удружења и њихових чланова који се баве волонтерским радом. Рок за достављање предлога пројеката је 15. новембар 2008. године.

Право учешћа на конкурсима :

Право учешћа на конкурсима имају удружења грађана (омладинска удружења и удружења која се баве младима) регистрована на територији Републике Србије, која доставе предлог пројекта Министарству омладине и спорта, а на основу објављеног конкурса и задатог обрасца за конкурисање у прописаном року.

Конкурсна документација са општим смерницама за подносиоце пројеката и програма може се наћи и преузети на званичној интернет страници Министарства омладине и спорта, преко линка:

http://www.mos.sr.gov.yu/modules.php?op=modload&name=Downloads&file=index&req=viewsdownload&sid=13

За додатне информације можете се обратити путем електронске поште на адресу, omladina@mos.sr.gov.yu

КОНКУРСИ : Министарство омладине и спорта расписало конкурс за финансирање програма и пројеката локалних самоуправа планираних спровођењем НСМ

Министарство омладине и спорта је расписало нови конкурс за доделу средстава локалним самоуправама за пројекте усмерене ка спровођењу Националне стратегије за младе на локалном нивоу. За средства могу да конкуришу локалне самоуправе које имају отворене Канцеларије за младе, а које нису добиле средства на претходном конкурсу Министарства омладине и спорта намењеном локалним самоуправама (расписан 5. маја 2008). Конкурс је отворен до 16. новембра 2008.

У складу са Законом о изменама и допуном закона о буџету Републике Србије за 2008 годину (,,Службени гласник РС“ број 102/08), Министарство омладине и спорта Републике Србије

расписује

Конкурс

За финансирање програма и пројеката локалних самоуправа - за програме и пројекте планиране имлементацијом Националне стратегије за младе на локалном нивоу


УСЛОВИ КОЈЕ ЛОКАЛНА САМОУПРАВА ТРЕБА ДА ИСПУЊАВА СУ:

• да имају одлуку локалне самоуправе о оснивању Канцеларије за младе
• да имају координатора Канцеларије за младе
• да Канцеларија за младе има простор
• да нису учествовали и добили средства на предходном конкурсу
Министарства омладине и спорта намењеном локалним самоуправама (од 5. маја 2008. године)
• да не учествују у реализацији пројекта који Министарство омладине и спорта спроводи у сарадњи са ИОМ-ом

ПРОЦЕДУРЕ ПРИЈАВЕ И КОНКУРСНА ДОКУМЕНТАЦИЈА:
• попуњен прописани образац за пријаву. Заинтересоване локалне самоуправе могу образац пројекта наћи на вебсајту Министарства за омладину и спорт www.mos.sr.gov.yu
• Носилац пријаве доставља пројектну документацију:
- у штампаној форми (по један оригинал и копија за сваки документ који је саставни део пројектне документације; сви обрасци се оверавају печатом општине)
- на ЦД-у


ОБАВЕЗНУ ПРОЈЕКТНУ ДОКУМЕНТАЦИЈУ ЧИНЕ
• Попуњен формулар за пријаву
• Попуњен формулар за буџет
• Потписана и оверена изјава подносиоца предлога пројекта


НАЧИН ПРИЈАВЉИВАЊА НА КОНКУРС:

Образац са комплетном горенаведеном документацијом доставља се препорученом поштом или непосредно преко писарнице Управе за заједничке послове Републичких органа искључиво на следећу адресу:

МИНИСТАРСТВО ОМЛАДИНЕ И СПОРТА
БУЛЕВАР МИХАЈЛА ПУПИНА 2
11070 НОВИ БЕОГРАД


На коверти испод адресе министарства обавезно написати:

"Министарство омладине и спорта - За финансирање програма и пројеката локалних самоуправа - за програме и пројекте планиране имлементацијом Националне стратегије за младе на локалном нивоу“

Сву потребну документацију можете преузети преко линка:
http://www.mos.sr.gov.yu/modules.php?op=modload&name=Downloads&file=index&req=viewsdownload&sid=13

КОНКУРС ЈЕ ОТВОРЕН ДО 16. НОВЕМБРА 2008 ГОДИНЕ.

субота, 8. новембар 2008.

Конкурс за подршку у оквиру пројекта EXCHANGE 2: техничке помоћи у виду експертизе у 10 општина у Србији путем Пакета подршке општинама (МСП)

EXCHANGE 2: Заједничка подршка локалним самоуправама је пројекат који финансира ЕУ, а спроводи конзорцијум предвођен GDSI ltd у сарадњи са асоцијацијом локалних самоуправа у Србији – Стална конференција градова и општина (СКГО). Општи циљ пројекта је јачање капацитета СКГО и општина у Србији како би испунили своје улоге и одговорности у процесу пружања подршке жељеним локалним и регионалним иницијативама.

Имајући на уму подршку СКГО и локалним самоуправама у циљу пружања квалитетнијих услуга како би се реализовали стратешки приоритети локалних самоуправа у Србији, пројекат укључује пружање директне техничке помоћи у виду експертизе у 10 општина у Србији путем Пакета подршке општинама (МСП) у оквиру следећих приоритетних области:

а. Урбано планирање и управљање
б. Подизање капацитета за абсорпцију фондова – развијање предлога пројеката
в. Одрживи локални економски развој
г. Програм управљања људским ресурсима
д. Управљање општинским буџетом
ђ. Управљање имовином

Градови и општине у Србији могу да се пријаве за техничку помоћ у виду Пакета подршке општинама путем у
чествовања на Отвореном позиву за пружање Пакета подршке општинама. Формулар за пријављивање, као и Смернице за Пакете подршке општинама, можете преузети са веб сајтова СКГО и програма Exchange 2: www.skgo.orgwww.exchange.org.yu Формулар за пријављивање треба доставити у оригиналу и три копије, али и у електронском облику путем ЦД-а на следећу адресу: и

EXCHANGE 2 – Заједницка подршка локалним самоуправама
Македонска 22, VII спрат
11000 Београд
Србија

Крајњи рок за пријем предлога пројеката је 19. децембар 2008. године у 17ч.

Потребна документација (енглески језик):

Потребна документација (српски језик):

петак, 7. новембар 2008.

Јавни позив за подношење предлога програма/пројеката из области психосоцијалне рехабилитације бораца, војних инвалида, цивилних инвалида рата ...

Београд - Сектор за борачко-инвалидску заштиту Министарства рада и социјалне политике упутио је 6. новембра 2008. године Јавни позив за подношење предлога програма/пројеката из области психосоцијалне рехабилитације бораца, војних инвалида, цивилних инвалида рата и породица палих бораца, социјалног укључивања и оснаживања бораца, војних инвалида, цивилних инвалида рата
и породица палих бораца и неговања традиција ослободилачких ратова Србије.

ПОДНОСИОЦИ ПРЕДЛОГА ПРОГРАМА/ПРОЈЕКАТА МОГУ БИТИ НЕВЛАДИНЕ ОРГАНИЗАЦИЈЕ КОЈЕ:

- делују на подручју Републике Србије и организоване су као савез, заједница или републичка удружења, те имају организовано чланство кроз мрежу од најмање пет организацијских облика у различитим окрузима Србије; - уписане су у Регистар удружења код надлежног органа;- имају материјалне и људске ресурсе за спровођење програма/пројекта, а за предлоге програма/пројеката који се односе на област коју у оквиру своје редовне надлежности обављају одређене институције/установе/заводи наступају у партнерству са њима;- воде уредно финансијско пословање;

- су за 2008. годину уредно доставиле извештаје Министарству рада и социјалне политике о реализацији пројеката и утрошку средстава на име одобрених пројеката.

ПРИЈАВА ПРОГРАМА/ПРОЈЕКАТА

Свака организација може пријавити највише пет програма/пројекта које ће реализовати у 2009. години.

Документација:- програм/пројект се пријављује сваки засебно, на за то предвиђеном обрасцу (Образац 1);- предлог буџета се доставља за сваки програм/пројект засебно, на за то предвиђеном обрасцу (Образац 2);- уколико се предлог програма/пројекта односи на област коју у оквиру своје редовне надлежности обављају одређене институције/установе/организације, предност ће имати програми/пројекти који се спроводе у партнерству са том иинституцијом/установом/организацијом (Образац 3 – модел уговора о партнерству);- детаљно разрађен елаборат за сваки од програма/пројекта;

- копија решења о регистрацији;

- извештај о уредном финансијском пословању у 2007. години (завршни рачун);

- изјава невладине организације да има организовано чланство кроз мрежу од најмање пет организацијских облика у различитим окрузима Србије.

.

КОРИШЋЕЊЕ ОДОБРЕНИХ СРЕДСТАВА

Одобрена средства организација може користити искључиво за спровођење прихваћеног програма/пројекта.Индиректни трошкови (текући, редовни трошкови везани за рад саме организације), из Обрасца 2 – Буџет пројекта не могу прећи 25% од предложеног буџета програма/пројекта.Организација не може користити одобрена средства за промоцију политичких странака или ставова, нити за обављање делатности у циљу стицања профита.Током реализације одобрених програма/пројеката финансијер ће вршити контролу и процењивање (мониторинг и евалуацију) спровођења прихваћених програма/пројеката. Негативни извештај утицаће на даље финансирање одобрених програма/пројеката. Финансијер има право да захтева модификацију програма/пројекта као и закљученог Уговора, односно по отпочињању реализације Уговора, у односу на евентуалну редукцију буџета Министарства, са једне стране, али и уколико се покаже да поједине буџетске ставке пројеката не одговарају реалним потребама и/или трошковима за реализацију пројеката, као и уколико се на основу извештаја установи да Удружење у току имплементације није остварило планиране резултате или није спровело сва планиране активности.

.

РОК И НАЧИН ЗА ПОДНОШЕЊЕ ПРИЈАВА ПРОГРАМА/ПРОЈЕКАТА

Заинтересоване организације, дужне су да предлоге програма/пројеката доставе до 15. децембра 2008. године у 16 часова. Оверени и потписани предлози пројеката достављају се у једном примерку, у затвореној коверти Министарству рада и социјалне политике, Сектору за борачко-инвалидску заштиту, на адресу: Македонска 4а, Београд, искључиво препорученом поштом или курирским путем односно личном доставом. На коверти обавезно треба назначити пуно име и адресу пошиљаоца, назив пројекта и следећи текст: ''НЕ ОТВАРАТИ ПРЕ ЗАВРШЕТКА КОНКУРСА''.Обрасци за пријаву доступни су на web адреси www.minrzs.gov.rs Министарства рада и социјалне политике, а могу се и преузети у просторијама у ул. Македонска 4а, сваког радног дана од 09.00-16.00 часова.

Закаснеле пријаве, као и непотпуне и оне које не задовољавају услове из овог Позива неће се разматрати.Након доношења одлуке о избору програма/пројеката који ће бити финансирани током 2009. године, Министарство ће са подносиоцима истих закључити уговоре о финансирању реализације програма/пројеката.

Овај Позив објављује се у дневном листу ''Данас'' и на web адреси www.minrzs.gov.rs.

Зимски сусрети учитеља у Смедеревској Паланци

У Смедеревској Паланци ће 24. јануара 2009. године бити одржани традиционални Зимски сусрети учитеља Републике Србије („Подршка унапређивању образовно-васпитног рада и осавремењавању методологије рада у млађим разредима основне школе“).
Семинар је акредитован у актуелном каталогу на страни 346 под редним бројем 442.
Сви полазници добијају уверење на осам обавезних сати.
Место одржавања семинара је Велика сала скупштине Општине Смедеревска Паланка.
Котизација може да се уплати на рачун Друштва учитеља Смедеревска Паланка број 355 – 1098094 – 63.
Све додатне информације могу да се добију на телефон 064/252-8125
(Игор Радовановић), контакт е-маил petric5@verat.net , телефакс 026/322-060
Комплетна информација о Зимским сусретима учитеља Србије може се добити на сајту www.savezucitelja.com
-------------------------------------------------
Програм рада:
9.30-10.00 сати регистрација учесника
ПЛЕНАРНИ ДЕО 10.00-13.30 сати
Актуелности у образовно-васпитном раду
  • Наташа Николић Гајић/Мирјана Илић УЧИТЕЉ - ПОКРЕТАЧ ПОЗИТИВНЕ АТМОСФЕРЕ
  • Др Павле Ковачевић ШКОЛА ИЗ УГЛА ДЕТЕТА
  • Др Ранко Рајовић МЕНСА – НТЦ СИСТЕМ УЧЕЊА
  • ЦИП - Центар за интерактивну педагогију ПРАКСА УСМЕРЕНА НА ДЕТЕ ИЗ УГЛА РОДИТЕЉА, ДЕЦЕ И УЧИТЕЉА „Корак по корак“
  • Др Данимир Мандић WEB ПОРТАЛИ У ПРИПРЕМИ И РЕАЛИЗАЦИЈИ НАСТАВЕ
  • ЦИП - Центар за интерактивну педагогију е-Образовање – курс УЗАЈАМНО ПРОФЕСИОНАЛНО ОСНАЖИВАЊЕ http://www.cipcentar.org/atutor
  • Љубиша Антонијевић, ЗУОВ БАЗА ПОДАТАКА О РЕАЛИЗОВАНИМ ПРОГРАМИМА СТРУЧНОГ УСАВРШАВАЊА
СЕКЦИЈЕ 14 – 15.45сати / 16 – 17.45 сати, Евалуација, подела Уверења 17.45-18 сати
Савремени трендови у методологији и васпитно-образовном процесу
СЕКЦИЈЕ / интерактивне радионице
1. Типови задатака и њихова примена
2. Кључна знања из области друштвених наука на крају IV разреда
3. Растимо са децом
4. Проверите како васпитавате у школи
5. Пројекат: Школа без насиља
6. Посебан Протокол: Заштита деце од насиља, злостављања и занемаривања у ОВ установама
7. Индивидуални Васпитно Образовни Планови
8. Нивои постигнућа ученика у предмету Природа и друштво
9. Грађанско васпитање
10. Тематски и интердисциплинарни приступ планирању наставе
11. Програмирана настава
12. Самовредновање у функцији планирања професионалног развоја
13. Подстицање даровитости код све деце
Сваки полазник похађа пленарни део и бира 2 секције у чијем раду ће учествовати.
Секције трају по 90 минута.
Између I и II секције предвиђена је краћа пауза када полазници мењају групе за које су се претходно изјаснили.

ПРАТЕЋИ ПРОГРАМ: изложба уџбеника, наставних средстава и дечје штампе за млађе разреде основне школе

Прилози:

понедељак, 3. новембар 2008.

НАГРАДНИ КОНКУРС за основне и средње школе „КРЕАТИВНА ШКОЛА 2008/2009.“


ЗАВОД ЗА УНАПРЕЂИВАЊЕ ОБРАЗОВАЊА И ВАСПИТАЊА
Фабрисова 10, 11000 Београд

у сарадњи са Мicrosoft-oм

расписује

НАГРАДНИ КОНКУРС
за основне и средње школе

„КРЕАТИВНА ШКОЛА 2008/2009.“

Конкурс је намењен основним и средњим школама које у оквиру пројекта „Размена искустава коришћењем информационих технологија“ представљају примере добре праксе наставе и остваривање садржаја програма применом информационих технологија. Радови пристигли на Конкурс биће узети у обзир за формирање „Базе знања“ коју ће моћи да користе сви у образовању. Право учешћа на Kонкурсу имају тимови, који треба да буду састављени од три члана .

Ако сте наставник (разредне или предметне наставе) или стручни сарадник и запослени сте у основним и средњим школама, ако примењујете новине у настави и желите да их поделите са колегама, позивамо Вас да пријавите тим на Конкурс и тиме допринесете размени примера добре праксе.


Потребно је да се сви заинтересовани тимови пријаве за учешће на Конкурсу регистровањем на сајту Завода


Основне школе

Средње школе

Регистрација тимова 27.10.2008.-28.11.2008. 24.11.2008.-16.01.2009.
Достављање радова 24.11.2008.-16.01.2009. 19.01.2009.-06.03.2009.



Рад би требало да представља приказ тематске целине наставне јединице која је обавезно реализована на најмање три, а највише пет часова. Важно је да рад садржи новину у процесу наставе и учења, да буде применљив у педагошкој пракси и да омогућава активно учешће ученика у процесу наставе и учења. Ове године саставни део пријављеног рада је и упитник за самовредновање. Рад би требало представити у задатом обрасцу PPT презентације, који се може преузети са сајта Завода. Величина презентације мора бити до 2MB (у зипованом или оригиналном PPT облику) .

Упутство за попуњавање и достављање PPT презентације

Резултати конкурса биће објављени до половине маја 2009. године. Свечана додела награда предвиђена је за крај школске године, у месецу јуну 2009 .

За прва три најбоља рада (и за основне и средње школе) предвиђене су следеће награде:
Прва награда: Лаптоп за сваког члана тима .
Друга награда: Дигитална камера за сваког члана тима .
Трећа награда: Дигитални фотоапарат за сваког члана тима .

Све додатне информације могу се добити преко наведеног сајта Завода или на телефон Завода 011/208-19-08.

КОНКУРС за одобравање програма стручног усавршавања запослених у образовању и васпитању за школску 2009/2010. годину

РАСПИСУЈЕ КОНКУРС
за одобравање програма стручног усавршавања запослених у образовању и васпитању за школску 2009/2010. годину

Документација за учешће на Конкурсу мора да садржи следеће прилоге:
1. попуњен формулар на највише осам страна куцаног текста А4 формата (у писаној и електронској форми - компакт диску)
2. резиме програма на једној страни куцаног текста А4 формата (у писаној и електронској форми - компакт диску)
3. детаљан опис садржаја и врста активности на највише 4 стране куцаног текста А4 формата (у писаној и електронској форми - компакт диску)
4. писана препорука установе која подржава програм
5. својеручно потписана изјава реализатора да ће изводити предложени програм,
6. доказ о уплати 6.000,00 динара на име покрића трошкова стручних и административно-техничких трошкова на текући рачун Завода број 840-2033666-42, сврха уплате „учешће на конкурсу“

Писану препоруку из тачке 4. може издати само установа, стручно друштво, односно институција регистрована за обављање делатности у области образовања и васпитања. Конкурсну документацију је потребно попуњавати службеним писмом, користити фонт Times New Roman, величине 12, у Unicode распореду (Microsoft Word 2000 - 2003).

Пријавни формулар

Резиме

Пријаве на конкурс могу се послати најкасније до 31. децембра 2008. године, искључиво препорученом пошиљком на адресу: Завод за унапређивање образовања и васпитања, Центар за професионални развој запослених у образовању, Фабрисова 10, 11040 Београд, поштански фах 2, уз назнаку: „за конкурс“.

Непотпуна и неблаговремено послата документација неће бити разматрана.

О резултатима конкурса Завод ће у писаној форми обавестити учеснике најкасније до 31.03.2009. године.

ДОПУНА ЗА КОНКУРС:

У циљу унапређивања понуде програма стручног усавршавања, позивамо Вас да приликом пријављивања у оквиру одређених области размислите о програмима који обухватају следеће теме.
Области:
Српски језик,књижевност, библиотекарство:
- програми из методике наставе српског језика;
Математика и информатика:
- стручни и методички програми из информатике, а не обуке за рад на рачунару;
Друштвене науке:
- програми који се базирају на коришћењу савремене литературе;
Природне науке:
-програми из предмета хемија;
Средње стручно образовање:
- програми из методике наставе средње стручног образовања,
- уколико аутори предлажу програмске пакете, да доставе потврду о лиценци;
Уметности:
- програми који се ослањају на наставни план и програм,
- програми за музичке инструменте којих нема у Каталогу за 2008/09. год.;
Предшколско васпитање и образовање:
- програми о методици припремног предшколског програма,
- програми за рад са децом на јасленом узрасту ,
- програми о тимском раду у предшколској установи;
Деца са посебним потребама:
- програми подршке и рада са даровитим ученицима,
- индивидуални планови подршке за децу и ученике (како се пишу, ко их пише, како се реализују, када се и зашто врши ревизија).

МАСТЕРС куп у орјентирингу и обележавање 60 година постојања Спортског Друштва "ЈАСЕНИЦА"


Ове године СД Јасеница обележава 60 година постојања. Тим поводом припремљен је и пригодан програм у оквиру кога је и одржавање МАСТЕРС купа у орјентирингу. Програм дешавања је
  • Концерт групе „ WRAG“ у центру града, у 12 часова
  • Старт Мастерс трке у 13 часова
  • Коктел – Хол Скупштине општине, у 16 часова
  • Свечана скупштина СД – Велика сала СО у 17 часова
  • У току Свечане скупштине обавиће се и проглашење Мастерс Купа 2008.
ОСНОВНЕ ИНФОРМАЦИЈЕ О МАСТЕРС КУПУ 2008.
  • Организатор: Омладина Оријентиринг клуба "Јасеница"
  • Датум: Субота, 8. новембар 2008.год.
  • Места Главна улица - См. Паланка
  • Директор такмичења: Марко Станојковић
  • Контролор такмичења: Бошко Бојовић
  • Концепција стазе:
    Маја Карић,
    Лука Марковић
  • Карта: ИОФ стандард, 1:4.000/5м, Стање – октобар 2008.
  • Тип такмичења: Спринт – градска трка
  • Први старт: 13 часова
  • Улазак у карантин: 12,45
  • Овера контрола: СИ систем
  • Категорије: Мастерс М/Ж - старији од 35 годинаДеца М/Ж - од 18 до 35 година
    Родитељи М/Ж - родитељи који нису такмичари а деца им се баве оријетирингом
  • Стартнина: 250 дин. за све категорије
  • Награде: Пригодне награде за све првопласиране и посебна изненађења
  • Пријаве: е-маилом zabac.marko@gmail.com или на лицу места 08.11.2008. до 12, часова
  • Превоз:
    Воз: Београд – См. Паланка 08,40 и 10,15 ------ См. Паланка – Београд 18,40 и 19,15
  • Паркинг: За све који долазе сопственим превозом обезбеђен је бесплатан паркинг од 11 часова, испред зграде Општине.

субота, 1. новембар 2008.

Одржавање рачунарске мреже

Пренето са сајта http://www.pil-vb.net/.
Кроз свој програм Партнер у учењу Microsoft пружа помоћ у стручном усавршавању наставника и осавремењавању образовних програма, ради унапређења наставе и процеса учења.

Кроз партнерство са Електронским факултетом у Нишу, обједињујући ресурсе и практична знања, желимо да наставницима у Републици Србији понудимо квалитетан и бесплатан курс о одржавању школских рачунарских мрежа.

Курс предвиђа оспособљавање наставника и професора за умрежавање рачунара. инсталацију и конфигурацију Виндоус ИксПе система, употребу Стеди Стејт програма, инсталацију прокси сервера и напредну централизовану администрацију мреже уз помоћ Виндоуз Сервер 2008 програма и активног директоријума.

Практични рад обухватиће формирање сопствене рачунарске мреже са задатим сетом опреме и њено конфигурисање.

Почетак: 3. новембар 2008.
Трајање курса:6 недеља
Време за изучавање једне лекције: 60 минута
Време потребно за решавањесваког теста: 15-30 мин.
Линк: http://www.pil-vb.net/

четвртак, 30. октобар 2008.

Конкурс за суфинансирање програма/проjеката коjи своjим квалитетом доприносе развоjу и презентациjи уметности и културе за 2009. годину

МИНИСТАРСТВО КУЛТУРЕ
Сектор за уметничко стваралаштво, културну индустриjу и
културне односе
расписуjе
К О Н К У Р С
за суфинансирање програма/проjеката коjи своjим квалитетом доприносе
развоjу и презентациjи уметности и културе за 2009. годину

Конкурс се расписуjе у складу са Законом о делатностима од општег интереса у области културе («Сл. гл. РС» бр.49/92).
Конкурс се односи на програме/проjекте из следећих области:
1. позоришно стваралаштво;
2. плесно стваралаштво;
3. музичко стваралаштво;
4. визуелно стваралаштво и мултимедиjа;
5. колониjе, уметничке радионице и резиденциjални програми за уметнике;
6. кинематографиjе: филмски фестивали, манифестациjе, радионице и колониjе;
7. културно-уметнички аматеризам, изворно народно стваралаштво и очување нематериjалног културног наслеђа;
8. научно-истраживачки проjекти у области уметности и културе;
9. књижевне манифестациjе и награде;
10. издавање периодичних публикациjа из области уметности и културе;
11. програми на Косову и Метохиjи;
12. програми коjи представљаjу подршку особама са инвалидитетом;
13. програми културе деце и младих;
14. међународна културна сарадња од значаjа за Републику:
- проjекти/програми коjи репрезентуjу културу Србиjе у иностранству и
- презентациjа иностраних програма односно делова програма, врхунског квалитета и врхунска остварења у свим областима уметности, у Србиjи; - учешће младих талената на међународним конкурсима и такмичењима.

Посебна пажња биће посвећена програмима/проjектима коjи су од: републичког значаjа, високог уметничког квалитета, промовишу нове уметничке форме и изразе, доприносе децентрализациjи културе и интеркултурном диjалогу. У свим доменима приоритет ће имати програми намењени деци и дечjем стваралаштву, стваралаштву младих, као и особама са посебним потребама.

Право учешћа на овом конкурсу имаjу: установе, уметничка и друга удружења и организациjе/правна лица, као и поjединци са териториjе Републике Србиjе.

Право учешћа на овом конкурсу немаjу:
1. програми установа културе из члана 2, став 2. Закона о делатностима од општег интереса у области културе, тj. «индиректни корисник буџета»;

У обзир ће се узимати приjаве достављене:
1. поштом (адреса: Министарство културе, Влаjковићева 3, Београд, са назнаком «Конкурс стваралаштва»), поjединачно за сваки проjекат/програм;
2. у 4 примерка, на Формулару за приjаву на конкурс за суфинансирање проjеката/програма коjи своjим квалитетом доприносе развоjу и презентациjи уметности и културе за 2009. годину (у даљем тексту Формулар). Формулар jе доступан на приjавници Министарства културе Републике Србиjе, Београд, Влаjковићева 3, или на саjту Министарства , а на захтев подносиоца приjаве, ван Београда, формулар може бити достављен поштом.
3. уз доказ о уплати републичке административне таксе (Закон о републичким административним таксама, «Службени гласник РС», броj 43/03, 51/03, 53/04, 42/05, 61/05, 101/05, 42/06 и 47/07) у 1 примерку. Рачун на коjи се уплаћуjе административна такса jе: 840-742221-843-57, позив на броj 97 50-016, тарифни броj 1, износ 150,00 динара).

Конкурс jе отворен од 29.10.2008. г. до 28.11.2008. г.

Конкурсни материjал се не враћа.

Резултати овог конкурса ће бити обjављени на саjту Министарства културе.

Накнадно ће бити обjављени конкурси за:
- стимулациjу филмског стваралаштва/производње дугометражних и краткометражних филмова;
- стимулациjа капиталних дела из књижевности и савремене уметности;
- откуп књига;
- превођење дела српских писаца на стране jезике;
- програме националних мањина у Републици Србиjи;
- програми Срба у региону.

Додатне информациjе могу се добити у Министарству културе, телефон: 011/33-98-911.

Формулар за приjаву на конкурс

среда, 29. октобар 2008.

Позив за подношење предлога пројеката за унапређење социјалне заштите у Републици Србији

Развој програма третмана и програма обуке

Програм Уједињених нација за развој у партнерству са Министарством рада и социјалне политике (МРСП) Републике Србије, уз финансијску подршку Европске уније преко Европске агенције за реконструкцију, упућује позив заинтересованим организацијама да поднесу предлоге пројеката из области социјалне заштите на конкурс Програма «Фонд за социјалне иновације». За финансирање пројеката на основу овог конкурса обезбеђена су средства из донације Европске уније, преко Европске агенције за реконструкцију, у износу од 320.000 евра.

Приоритети конкурса:

1. Први приоритет подразумева подршку развоју програма третмана и пратећег програма обуке за непосредан рад на очувању и развоју способности, навика и животних вештина деце, младих и одраслих са сметњама у развоју на институционалном смештају и програма којима се структуира садржај услуга ванинституционалне подршке за наведене групе корисника.

2. Други приоритет конкурса је подршка развоју програма третмана и пратећег програма обуке за непосредан рад са децом и младима са поремећајем у понашању и у сукобу са законом, којима се структуира садржај ванинституционалних услуга за ову циљну групу.

Циљне групе конкурса:

Први приоритет: деца, млади и одрасли са сметњама у развоју

Други приоритет: деца и млади са поремећајем у понашању и у сукобу са законом

Подносиоци пријава могу бити: универзитетске и научне институције (факултети, институти), заводи за социјалну заштиту (Републички и Покрајински), установе за смештај корисника и невладине организације са искуством у раду са циљним групама конкурса. Пожељни су предлози пројеката у којима научне институције у партнерству са институцијама и организацијама које су директни пружаоци услуга заједно развијају програме третмана корисника и обуке за професионалце.

Рок и начин достављања пројектних предлога: Рок за доставу је 20. октобар 2008. године. Предлог пројекта доставља се на српском језику, написан обавезно на рачунару и на прописаним обрасцима. Предлози пројеката писани руком или писаћом машином, као и они ван прописаних образаца, неће се узети у разматрање. Запечаћене пријаве слати на адресу: Фонд за социјалне иновације, Теразије 41/II, 11000 Београд, са назнаком: "Не отварати пре завршетка конкурса".

Конкурсна документација:

1) Формати за пријављивање
2) Смернице за подношење предлога пројеката за развој програма третмана и обука

Наведена документа, комплетна упутства и додатне информације за подносиоце предлога пројеката могу се преузети icon овде (454 kB).

КОНКУРСИ : Нови конкурс Фонда за младе таленте

Фонд за младе таленте Републике Србије је расписао нови Конкурс за награђивање ученика средњих школа и студената за постигнуте успехе на републичким и међународним (светским, европским, регионалним) такмичењима у току календарске 2007. године. Конкурс је отворен до 15. новембра 2008. године

Министарство омладине и спорта је расписало конкурс за доделу награда ученицима средњих школа и студентима који су постигли врхунске резултате на републичким и међународним такмичењима. Општи услови које кандидати морају да испуњавају су:
  1. да су држављани/ке Републике Србије или имају статус избеглица;
  2. да имају пребивалиште у Републици Србији, односно боравиште – за лица која имају статус избеглица;
  3. да нису навршили 25 година живота до 31.12.2007. године
  4. да су у периоду од 1. јануара 2007. до 31. децембра 2007, освојили једно од прва три места/награде у појединачној или екипној конкуренцији на међународним (светским, европским, регионалним) и републичким такмичењима која су призната од стране Министарства просвете, а за област школског и универзитетског спорта и од стране Министарства омладине и спорта;

Списак документације коју је потребно доставити, образац за пријаву, као и посебне услове које је Фонд за младе таленте прописао за такмичења у области спорта и уметности, заинтересовани могу преузети на следећој страници:

http://www.mos.sr.gov.yu/modules.php?op=modload&name=Downloads&file=index&req=viewdownload&cid=1

Кандидат који подноси документацију за добијање новчане награде, може добити награду у једној области само једанпут за највише освојено место на такмичењу одржаном у току календарске 2007. године.

У такмичења се не убрајају: смотре, турнири, ревије талената, дружине, секције, изложбе, конкурси и квизови осим за физичко васпитање, односно спорт, у складу са Категоризацијом система такмичења – за ученике средњих школа. Кандидати који су поднели докуметацију Министарству просвете у току 2007. и 2008. године а у вези награда Фонда за младе таленте за постигнуте резултате на такмичењима у 2007. години морају поднети нову документацију у складу са расписаним конкурсом.

Образац са комплетном горенаведеном документацијом доставља се препорученом поштом или непосредно преко писарнице Управе за заједничке пословеРепубличких органа искључиво на следећу адресу:

МИНИСТАРСТВО ОМЛАДИНЕ И СПОРТА
БУЛЕВАР МИХАЈЛА ПУПИНА 2
11070 НОВИ БЕОГРАД

Са обавезном назнаком на коверти испод адресе Министарства: "Фонд за младе таленте – Конкурс за доделу награда"

Све додатне информације заинтересовани могу затражити електронском поштом преко адресе: sonja.gicka@mos.sr.gov.yu или на вебсајту Министарства омладине и спорта: www.mos.sr.gov.yu .

Грађански надзор буџета намењеног рањивим категоријама становништва

ДА ЛИ СТЕ ЗНАЛИ ДА ЈЕ РЕПУБЛИКА СРБИЈА У ПОСЛЕДЊЕ ДВЕ ГОДИНЕ ИЗДВОЈИЛА 1.083.893.651 ДИНАРА (13.548.671 ЕУРА) ЗА ДОТАЦИЈЕ НЕВЛАДИНИМ ОРГАНИЗАЦИЈАМА САМО У ОБЛАСТИ СОЦИЈАЛНЕ ЗАШТИТЕ? Да ли знате на шта је утрошен тај новац и у којој мери је помогао онима којима су услуге из области социјалне заштите неопходне?
У оквиру пројекта Грађански надзор буџета намењеног рањивим категоријама становништва, Центар за развој непрофитног сектора (ЦРНПС) покушава да пронађе одговор на ова питања, како би се створили услови да новац из републичког буџета намењен рањивим категоријама становништва на најефикаснији начин оствари свој циљ - да договори на њихове потребе.
Залажемо се да се организације цивилног друштва, које се баве пружањем услуга рањивим категоријама, укључе у дефинисање политика и приоритета Владе Србије у тој области, као и да добију могућност да под једнаким условима конкуришу за средства из буџета којима ће остваривати те политике и приоритете.
У овом тренутку, новац из буџета Републике Србије намењен невладиним организацијама додељује се или по сили застарелих закона, или арбитрарним одлучивањем у министарствима, а само ретко путем јавних конкурса. У највећем броју случајева, организације које су добиле новац из републичког буџета немају обавезу да извештавају о активностима које су њиме оствариле, па зато није познато да ли су те активности - уколико их је било - имале било каквог ефекта на побољшање положаја рањивих категорија.
ЦРНПС Вас позива нам се придружите у иницијативи да се дотације за НВО из буџета Србије убудуће додељују искључиво путем јавног конкурса са унапред одређеним критеријумима, а на основу претходно утврђених приоритета.
За почетак, потребна нам је Ваша помоћ да дођемо до података који ће бити коришћени као аргументи у дијалогу са Владом Србије и најширом јавношћу.
Уколико се ваша организација бави старим изнемоглим, особама са инвалидитетом, децом без родитељског старања, самохраним родитељима, Ромима, ментално недовољно развијеним особама, избеглим и интерно расељеним лицима... било кроз програме, сервисе, односно пружање услуга, молимо вас да одговорите на упитник који можете пронаћи на линку, без обзира да ли сте корисник средства из буџета за 2007. и 2008. годину или нисте.
Молимо вас да прецизно и искрено одговорите на упитник, потпуни и тачни подаци ће допринети да ово истраживање буде основа за заједничку акцију. Информације коју нам пружите, биће драгоцене и Вама и нама.
Молимо Вас да попуњени упитник пошаљите на адресу: info@crnps.org.yu
Унапред Вам се захваљујемо на учешћу и Вашој помоћи да заједно остваримо заједнички циљ - једнаке услове за све.
(ЦРНПС)

Најновији наслови на блогу Паланка OnLine